17 Aralık 2012 Pazartesi

DELİYİM, ÖZGÜRÜM...

 
    Bir din bilgininin yolu akıl hastanesine düşmüş. Girip orada kalan delilerin halini görmek istemiş. Orada elleri ve ayakları bağlı bir delinin sevinç içinde bağırdığını, mutluluktan, keyften sarhoş olduğunu görmüş. Delinin yanına gitmiş; ''Elin ayağın bağlı farkında değil misin nedir bu neşe?'' diye sormuş. Deli ona çok akıllıca bir cevap vermiş; ''Benim sadece elim ayağım bağlı, yüreğim bağlı değil ki, Gönlüm özgür olduktan sonra tutsak olmuşum ne çıkar? İki alem dediğin nedir? Bir deniz, adı da gönül. İşte o denizde hürüm ben'' demiş.
   Bu hikayeyi biraz önce okudum ve okuduktan sonra oturdum uzun uzun düşündüm. Sahi biz gerçkten özgür müyüz yoksa özgür olduğumuzu mu zannediyoruz? Bence çoğumuz özgür değil, çok az insan gerçekten özgür (onlara deli diyoruz). Geri kalan çoğunluk kısımsa sadece özgür olduğumuzu zannediyoruz o kadar.
   Özgür olmak demek sadece eli kolu bağlı olmamak ya da bedenen birşeyi yapmak, bir yere gitmek için herhangi bir engeli olmamak mı demek?
   Kesinlikle hayır!
  Biz etrafımıza koca koca, aşılması çok zor olan duvarlar örüyoruz. Ayaklarımıza görünmeyen pırangalar takıyoruz. Gönlümüzü bir mahzene kapatıyoruz ve çıkmasına izin vermiyoruz. Ama daha sonra da özgür değilim diye hayıflanıyoruz.
   Düşünüyorum da hangisi daha güzel? Deli olup özgür olmak mı, akıllı olduğumuzu zannedip tutsak olmak mı?
 
 


16 yorum:

 1. Arada delirmiş gibim yapıp, özgürleşebiliriz aslında. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok mantıklı :) ama etrafımızdakilerin pek de hoşuna gitmeyeceği kesin :)

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. ne güzel kar şekerim benim.
   herkesin yapmak istediği ama yapamadığını sen başarmışsın.
   ben de öyle olabilir miyim acaba.
   valla bu aralar ciddi ciddi düşünür oldum :)

   Sil
  2. bana takıl meleğim :)

   Sil
  3. bugün buna kesin karar verdim kar şekerim :)
   ama sonra benden bıkmazsın değil mi :D

   Sil
  4. sende bıkmak mı aaaa duymadım ben bunu :) aaa bi de blogumda senin için çok eğlenceli bir mim var :)

   Sil
  5. hemen bakıyorum yaptığın mime ve en kısa zamanda yapıyorum :)

   Sil
  6. artık yeni yazı yazzzz :)

   Sil
  7. ahh bitanem bir bilden bu hafta nasıl geçti :( işler o kadar yoğundu ki hafta nasıl geçti bilmiyorum. bi de düştüm iki gündür belim ve bacağım ağrıyor bi pc de çerez fonksiyonlarınız kapalı açın diyor ve bloggera girmiyordu çok uğraştım ama düzelttim sanırım. :)

   Sil
  8. yoğunluğun inşallah bitmiştir. özletiyorsun kendini meleğim :) aa bu arada geçmiş olsun yaa umarım kalıcı bi sıkıntı olmaz ağrıların da hemen geçer pc yi düzeltmene çok sevindim :) aramıza hoşgeldin :))

   Sil
  9. bende çok özledim valla burayı, seni... ya ağrılarda biraz hafifledi ama arada zorlayınca ağrıyor. pc de düzelmedi ki:( başka yöntemlerle giriyorum. ama diğer bi bilgisayarda bozuldu onunla tamire gidecek orada düzelir umarım :(

   Sil
 3. cok guzel bı hıkayeymıs delı olup özgür olmak en ıyısı bence:)
  http://biricitinyeri.blogspot.com/2012/12/uc-mim-birden-mim.html mımledım senı:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle en iyisi. insanlar deli bi şeyi yaptığında niye yaptı acaba diye sorguluyorlar mı? hayır. eee o zaman deli olmak çok akıllıca bi davranış :)
   bloguna hemen bakıyorum ve yapıyorum mimi.
   ne güzel bu sabaha iki güzel mim daveti ile başlıyorum. :)

   Sil
 4. Malesef bir bu isteklerin yağmur gibi yağdığı dünyada, isteklerimizle ve dayatılan standartlar için çalışmaya itilmiş köleleriz..

  Güzel bir cevap vermiş deli, sevdim onu ben.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ah hepimiz o deli gibi olsak hiç sorun kalmayacak ki canım benim.

   Sil