22 Ekim 2013 Salı

YİNE KAYIP...


Uzun bir süredir yazmıyordum. işler, bayram ve bikaç başka nedenden dolayı. Yorucu ama çok güzel bir bayram geçirdim.:) İnşaallah herkesin bayramı çoooook güzel geçmiştir. Allah herkesin kurbanını kabul etsin inşaallah.
Bu aralar moralimi bozan şey sizin belki birkaç haberde gördüğünüz ama benim mesleki olarak da çok ilgilendiğim bir haber. Geçen gün Manisa Soma da bir kömür ocağında göçük ve yangın sonucu bir kişi hayatını kaybetti. 
İhmal. İhmal. İhmal. Başka hiç bişey değil. Biliyorum o ocağı. Çünkü stajımı o ocakta, göçük olan ocakta yapmıştım. Yaşadım, gördüm biliyorum ve bundan dolayı bu kadar net yazabiliyorum. İnsan hayatını hiçe saymaktan sadece para düşünmekten başka bişey değil bu. İki insanın yan yana geçemeyeceği, ayakta yürümeyi bırak emekleyerek bile çok zor geçilecek yerlerden geçiyorsunuz o ocakta. Bu konuda çok doluyum. Hatta bu konu ile başka bir yazım daha var ona da buradan ulaşabilirsiniz. 
O ocakta bir ayım geçti. Durumun vehametini ne kadar anlatsam da tam olarak izah edemem. Ancak kendi gözlerinizle görmeniz gerekiyor. Mesela düşünün biz orada staj yapmazsak bize diploma vermiyorlar değil mi sonuçta staj zorunlu ama maden ocağına girmeden önce de firma bize kağıt imzalatıyordu. Burada başımıza gelen hiçbir şeyden firma sorumlu değildir diye. Ola ki biz oradayken bir göçük olsa bizde orda ölsek gitti bitti işte o kadar. İnsan canı bu kadar ucuz. Ya yeraltına girmek için bize bi çizme verdiler benim ayaklar 37 numara ama onlarda en küçük 42 varmış. Varın siz düşünün halimi. Bide düz bir yerde gitmiyorsunuz. Onun için ayakların yara olmuştu. Bi yerden geçeceğiz. Yer full çamur. Önden giden arkadaşım ayağını bi attı çamura cukkk diye bi ses geldi. Kız ayağını geri çamurdan çekti ama geri çektiğinde çizme ayağından çıkmış çamura sabitlenmiş haldeydi. O kadar berbat yani. Havalandırma deseniz Allaha emanet. 
O kadar kızgınım ki bu konuda. İnsanlar ölüyor ama kimse görmüyor. Niye medyada çok yankı uyandırmadı. Sadece bir kişi öldüğü için mi? Aynen öyle. Karadon'da olan patlama gibi çok kişi ölmesi mi lazım yankı uyandırması, bişeyler değişmesi için. Hoş işe yaramamış. Hala maden ocaklarında hiç uğruna insanlar ölüyor.
Öyle işte. Benim canım bu aralar bunun için çok sıkkın. İnşaallah bi daha olmaz böyle kazalar.

6 yorum:

 1. Ölenlere ALLAH'tan rahmet, kalanlar da sabır diliyorum..
  ne yazık ki ülkemizde ve dünyanın bir çok ülkesinde hatta dünyanın genelinde insan hayatının değeri üç-beş kuruş..
  Ama bunların hesabını verileceği günler gelecek elbet..
  Çok üzücü :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. inşaallah o günler çabuk gelir :(

   Sil
 2. Keşke bizim ahlarımız vahlarımız bir sonuç verebilse de güzel insanları uğurlamak zorunda kalmasak :\

  YanıtlaSil
 3. kuzum okumuştum diğer yazını da onuda beğenmiştim ayrıca böyle bir konuda bende dahil hiç bir blog yer vermezken senin bunu yazman çok güzel bir şey duyarlılığına sağlık, ölen kişiye de ALLAH rahmet eylesin kalanlara da sabır versin..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke sadece bikaç kişi değil herkes yer verse belki benim ki mesleki bir duyarlılıktır bilemem ama medyaya duyulmayan o kadar çok kaza oluyor ki bunlar duyulanlar ya duyulmayanlar daha doğrusu duyurulmayanlar :(

   Sil