25 Eylül 2013 Çarşamba

DEDE VE TORUNLARI...

                                           

Bugün dolmuşta kırmızı ışıkta beklerken bir görüntü takıldı gözüme. Bi adam yaşlıca 60-65 yaşlarında muhtemelen.  İki çocuk. Biri 2-3 yaşlarında adamın kucağında uyuyor. Diğeri 5-6 yaşlarında adamın elini sıkıca tutmuş. Adama hararetli hararetli bişeyler anlatıyor. Adamda dikkatlice onu dinliyor. 
Eeeee ne var bunda diyeceksiniz. Ama ben o anda çok kötü oldum. Muhtemelen onlar adamın torunlarıydı. Benim çocuklarımın onlarla bu adam gibi ilgilenecek dedeleri olmayacak. Yani en azından annelerinden dolayı dedeleri olmayacak. İnşaallah babalarının babası uzun ömürlü tombik bir dede olur. 
Benim de hiç dede torun ilişkim olmadı. Babamın babası ben 4 yaşındayken, annemin babası da ben 6 yaşındayken vefat etti. Çok özenirim dedeleriyle gezen torunlara :(
İşte öyle... Bugün bi kötü oldum bu sahneyi görünce... Paylaşmak istedim...

20 yorum:

 1. Ben bunu hiç düşünmemiştim.
  Benim babam rahatsız, o yüzden torunlarıyla öyle verdiğin örnekteki gibi gezip dolaşamıyor. Zaman zaman başkalarını torunlarıyla gezerken bu gelir aklıma. Yani onun açısından bakarım da, kendi çocuklarım açısından hiç bakmamıştım.
  Olsa ne iyi olur.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demi olsa ne güzel olur ama bizim nasibimiz böyleymiş

   Sil
 2. Benimde dedem ben 8 yaşındayken öldü. Yıllar geçti kaç yaşına geldim hala özlüyorum, torunlarını öpen, dedesinin kucağında uyuyan, dedesine sarılarak ağlayan çocuklar görünce dedem aklıma geliyor ve tekrar küçüklüğüme dönmek istiyorum...8yıl geçirebilmiştik birbirimizle ama tek bir sahne bile silinmedi aklımdan. Birlikte yediğimiz yemekleri, en sevdiğim meyve olan narı almak için hiç zorsunmadan taaa nerdeki pazara gittiği günleri, hiç ama hiç silinmedi hatırımdan belki yıllar geçti ama yüzü hiç unutmayacağım ve hatırladıkça gözlerimin dolacağı bir kahraman olarak kaldı benim için.
  Benim ilk aşkım babam değil dedemdi zaten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel dile getirmişsin dedene olan sevgini az ama güzel zaman geçirmişsin

   Sil
 3. Benim dedelerimin ikiside hayatta ama sor bakalım hiç dede-torun ilişkisi oldu mu?? Nerdeee.. Ama hep istemişimdir çocuklarımla babamın iyi anlaşmasını :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşaallah senin benim yaşayamadığımız dede torun ilişkisini çocuklarımız yaşar pirem

   Sil
 4. Bende arkadaşlarımı çok kıskanırım dedeleriyle görünce.Ama Hiç değilse sizin bir cevabın var dedem öldü diyebiliryorsunuz kıskandım sizi.Ben dedemi ilk defa 13 yaşında gördüm halam ise 43 yaşında ikinci görmesine tanımadı bile beni.Cenazesi için gittik ama hiç üzülemedim belki vicdansız insanın tanımadğı halde vefat edene üzülüyor vs. diyebilirsiniz ama hiç etkinlenmedim cenazeden sanırım sebebi bizi ikinci görüşünce tanımamasına rağmen evde diğer torunlarının boy boy resimleri olmasından dolayı sanırım.Allah geride kalan ailenize sağlıklı uzun ömürler verir inşallah.Sanırım bir iç döküş oldu dolunaydan dolunaydan :) :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İçini dökmek istersen hep burdayım sorun yok yani :)
   Bu yaşadıklarında senin suçun yok bence suç büyüklerde

   Sil
 5. Yanıtlar
  1. Çok isterdim ama tolga olmayacak çocuklarımın dedesi :(

   Sil
  2. "Kader" diyoruz bu tiyatroya cancağızım.
   elden birşey gelmiyor ne yazık ki..
   hadi bir "keşke" de senin için atayım çok mu..
   keşke..keşke başka türlüsü olabilseymiş.

   Sil
  3. Nasip diyelim be tolga

   Sil
 6. allam ya düşünme böle şeler beeee.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben düşünmek istemiyorum ama oluyor be deepim

   Sil
 7. Yanıtlar
  1. Ayy canım benim okudum mimini sorularını da nor aldım taslağımı oluşturdum ilk boş vakitte yapacağım

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. İyiyim deepim iyiyim teşekkür ederim sadece benim malum iş yoğunluğu :)

   Sil
 9. Allah geride kalanlara uzun ömür versin canımm, sıkma canınııı

  YanıtlaSil